پایگاه فرهنگی آخرین وارث
الإمام علیٌّ علیه السلام الإیثارُ أعلى مراتِبِ الكَرَمِ، و أفضلُ الشِّیَمِ ایثار، بالاترین مرتبه بخشندگى و برترین خوى است میزان الحكمه، جلد 1، ص 22

... .. .. .. .. ...
  بهشت زیر پای مادران است، حتّی در برنامه زنده تلویزیون!
آروزی یک بچّه: کاش پدر و مادرم حیوون بودن!
ازدواج دکتر چمرانم برای خودش داستانیه!
عامل قرآن سوزی در بحرین گزارش شد
حقّ دارید مساجد رو تخریب کنید...!
آقازاده های فاسد را سنگسار کنید و گرنه ...!
گفتگویی دوستانه بین من و ح طباطبایی، جوون عزیز ایرانی مقیم مالزی
مشاعره ای به یاد جوانی
لینک باکس بازار
تحرکات داییان سفیانی در آخرالزمان
شكایت یك چوپان از رئیس جمهور!
كد لینك باكس پایگاه فرهنگی آخرین وارث
افتتاح كلاغ نیوز
چوپان دروغگو، اهل كدوم كشوره؟
مسجد شاه چراغونه، بچه گدا فراوونه
صفحات : ....................
    
 از رضایت حضرت زهرا تا خلافت شیخین »»» در زیر شاخه:      
كپی این مطلب با ذكر منبع بلا مانع است.» بخارى در صحیح‌ترین كتاب اهل سنت از غضب و قهر فاطمه سلام الله علیها بر ابوبكر، سخن گفته است.

» بخارى در باب "فرض خمس" و نیز در باب "غزوة خیبر"، در  باب "قَوْلِ النبى (ص)"نارضایتی را بیان کرده که تا هنگام شهادت حضرت ادامه داشته است.

» بیهقی در السنن الكبری می نویسد(4): "فَغَضِبَتْ فاطمةُ علی أبی بكر و هَجَرتْه فَلَم تُكَلمه حتیّ ماتَتْ فدفَنَها علیٌ لیلاً".

» ... به خدا قسم پس از هر نماز بر شما نفرین خواهم كرد ... .

» عدم رضایت صدیقه شهیده (سلام الله علیها) از شیخین، اصل و اساس مشروعیت خلافت آن‌ها را زیر سؤال مى‌برد؛


با مراجعه به تاریخ صدر اسلام در می یابیم که موضوع نارضایتی و خشم حضرت فاطمه(علیها السلام) از ابوبکر از جمله مسائل غیر قابل انکار تاریخ می باشد. بگونه ای که  بخارى در صحیح‌ترین كتاب اهل سنت از غضب و قهر فاطمه سلام الله علیها بر ابوبكر، سخن گفته است.
وی درباب فرض خمس مى‌نویسد: فَغَضِبَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ رسول اللَّهِ صلى الله علیه وسلم فَهَجَرَتْ أَبَا بَكْرٍ فلم تَزَلْ مُهَاجِرَتَهُ حتى تُوُفِّیَتْ.(1)«فاطمه دختر رسول خدا (ص) از ابوبكر خشمگین و از وى روى گردان شد و این ناراحتى ادامه داشت تا از دنیا رفت.»
 و نیز در باب غزوة خیبر، مى‌گوید: فَوَجَدَتْ فَاطِمَةُ على أبی بَكْرٍ فی ذلك فَهَجَرَتْهُ فلم تُكَلِّمْهُ حتى تُوُفِّیَتْ(2) «فاطمه بر ابوبكر غضب كرد و دیگر با وى سخن نگفت تا ازدنیا رفت.»
در  باب قَوْلِ النبى (ص) لا نُورَثُ ما تَرَكْنَا صَدَقَةٌ مى‌نویسد: فَهَجَرَتْهُ فَاطِمَةُ فلم تُكَلِّمْهُ حتى مَاتَتْ.(3)«پس فاطمه از ابوبكر كناره گیرى كرد وبا وى سخن نگفت تا از دنیا رفت.»
همچنین بیهقی در السنن الكبری می نویسد(4): فَغَضِبَتْ فاطمةُ علی أبی بكر و هَجَرتْه فَلَم تُكَلمه حتیّ ماتَتْ فدفَنَها علیٌ لیلاً «حضرت فاطمه بر ابوبكر غضب كرد  و از او اعراض نمود و با او صحبت نكرد تا اینكه وفات یافت . پس علی شبانه او را دفن كرد .»


    بقیه +منابع در ادامه مطلب

 

 

 

 

 

 

علاوه بر این دو ، ابن قتیبه در کتاب  الامامة و السیاسة می نویسد : عمر به ابوبکر گفت: بیا با هم به پیش فاطمه برویم؛ زیرا ما او را غضبناک کردیم، پس به راه افتادند و از فاطمه اذن ورود خواستند، ولی او اجازه نداد. به نزد علی(ع) رفته و با او سخن گفتند، او آنها را به داخل خانه آورد و چون نزد فاطمه نشستند، آن حضرت صورتش را به طرف دیوار برگرداند و جواب سلام آنان را نداد. پس ابوبکر گفت: ای محبوب رسول خدا (ص)! به خدا سوگند خویشاوندی  رسول خدا نزد من دوست داشتنی تر از خویشاوندی خودم می باشد، و من تو را از دخترم عایشه بیشتر دوست دارم، روزی که پدرت وفات کرد دوست داشتم من هم  می مُردم تا بعد از او باقی نمانم، آیا گمان می کنی من با این که تو را می شناسم و فضل و شرف تو را می دانم تو را از حق و میراثت محروم می کنم؟ امّا از پدرت رسول خدا شنیدم که می گفت « ما ارث بجا نمی گذاریم و هر چه از ما باقی بماند صدقه است؛ در این هنگام فاطمه(ع) فرمود:  اگر حدیثی از رسول خدا برای شما نقل کنم آیا آن را تأ یید می کنید و به آن عمل می کنید؟ گفتند: آری!  فرمود: « نشدتكما الله ألم تسمعا رسول الله یقول «رضا فاطمة من رضای وسخط فاطمة من سخطی فمن أحب فاطمة ابنتی فقد أحبنی و من أرضى فاطمة فقد أرضانی و من أسخط فاطمة فقد أسخطنی »؟!
«شما را به خدا سوگند مى‌دهم آیا شما دو نفر از رسول خدا نشنیدید كه فرمود: خشنودى فاطمه خشنودى من، و ناراحتى او ناراحتى من است. هر كس دخترم فاطمه را دوست بدارد و احترام كند مرا دوست داشته و احترام كرده است و هر كس فاطمه را خشنود نماید مرا خشنود كرده است و هر كس فاطمه را ناراحت كند مرا ناراحت كرده است؟!
ابوبکر و عمر هر دو اعتراف كرده و گفتند: نعم سمعناه من رسول الله صلى الله علیه و سلم.
آرى ما از رسول خدا اینگونه شنیده ایم.

سپس صدیقه طاهره فرمود: فإنّی أُشهد اللهَ و ملائِکَتَه أنَّکُما أسخطتُمانی و ما أرضَیْتُمانی  وَ لئِنْ لَقیتُ النَّبیَ لأشْکونَّکُما إلیْه.  «پس من خدا و فرشتگان را شاهد مى‌گیرم كه شما دو نفر مرا اذیت و ناراحت كرده‌اید و در ملاقات با پدرم از شما دو نفر شكایت خواهم كرد.»
حضرت به این نیز بسنده نكرده و فرمود: والله لأدعون الله علیك فی كل صلاة أصلیها.(5)
به خدا قسم پس از هر نماز بر شما نفرین خواهم كرد.
و نیز ذهبی در کتاب تاریخ الاسلام خود  می نویسد: از عایشه روایت است که گفت: فاطمه بعد از وفات رسول خدا (ص) به نزد ابوبکر آمده و میراث خویش را  از اموال بجای مانده رسول خدا طلب کرد، ابوبکر  به آن حضرت گفت: همانا رسول خدا فرموده ما ارث از خود بجای نمی گذاریم و آنچه که از ما باقی بماند  صدقه است،  پس فاطمه غضبناک شد و از  ابوبکر روی گردانید  تا اینکه از دنیا رفت(6). 
و این درحالی است که عدم رضایت صدیقه شهیده (سلام الله علیها) از شیخین، اصل و اساس مشروعیت خلافت آن‌ها را زیر سؤال مى‌برد؛ چرا كه ثابت مى‌كند تنها یادگار رسول خدا، برترین بانوى دو عالم،‌ سیده زنان اهل بهشت با خلافت ابوبكر و عمر مخالف و از دست آن‌ها ناراضى و خشمگین بوده است و طبق روایات صحیح السندى كه در صحیح‌ترین كتاب‌هاى اهل سنت آمده است، رضایت فاطمه رضایت رسول خدا و خشم او خشم رسول خدا است. (7)


منابع :

1. صحیح بخاری، ج 3،‌ ص 1126، ح2926، باب فَرْضِ الْخُمُسِ، تحقیق د. مصطفى دیب البغا، ناشر: دار ابن كثیر، الیمامة - بیروت، الطبعة: الثالثة، 1407 - 1987.
2. صحیح بخاری، ج 4، ص 1549، ح3998، كتاب المغازی، باب غزوة خیبر، تحقیق د. مصطفى دیب البغا، ناشر: دار ابن كثیر، الیمامة - بیروت، الطبعة: الثالثة، 1407 - 1987.
3. صحیح البخاری، ج 6، ص 2474، ح6346، كتاب الفرائض، بَاب قَوْلِ النبی (ص) لا نُورَثُ ما تَرَكْنَا صَدَقَةٌ، تحقیق د. مصطفى دیب البغا، ناشر: دار ابن كثیر، الیمامة - بیروت، الطبعة: الثالثة، 1407 - 1987
4. السنن الکبری ج6 ص 300 چاپ بیروت
5. ابن قتیبة  دینوری (متوفای276هـ)، الإمامة والسیاسة، ج 1،‌ ص 17، باب كیف كانت بیعة علی رضی الله عنه، تحقیق: خلیل المنصور، ناشر: دار الكتب العلمیة - بیروت - 1418هـ - 1997م.
6. تاریخ الاسلام، ج 3، ص 21.
7. سایت ولی عصر(عج)_ حسینی قزوینی 
www.valiasr-aj.com.

|لینك ثابت| نوشته شده توسط حسین الادری در جمعه 31 اردیبهشت 1389 و ساعت 08:33 ق.ظ | نظرتون ()