پایگاه فرهنگی آخرین وارث
الإمام علیٌّ علیه السلام الإیثارُ أعلى مراتِبِ الكَرَمِ، و أفضلُ الشِّیَمِ ایثار، بالاترین مرتبه بخشندگى و برترین خوى است میزان الحكمه، جلد 1، ص 22

... .. .. .. .. ...
  بهشت زیر پای مادران است، حتّی در برنامه زنده تلویزیون!
آروزی یک بچّه: کاش پدر و مادرم حیوون بودن!
ازدواج دکتر چمرانم برای خودش داستانیه!
عامل قرآن سوزی در بحرین گزارش شد
حقّ دارید مساجد رو تخریب کنید...!
آقازاده های فاسد را سنگسار کنید و گرنه ...!
گفتگویی دوستانه بین من و ح طباطبایی، جوون عزیز ایرانی مقیم مالزی
مشاعره ای به یاد جوانی
لینک باکس بازار
تحرکات داییان سفیانی در آخرالزمان
شكایت یك چوپان از رئیس جمهور!
كد لینك باكس پایگاه فرهنگی آخرین وارث
افتتاح كلاغ نیوز
چوپان دروغگو، اهل كدوم كشوره؟
مسجد شاه چراغونه، بچه گدا فراوونه
صفحات : ....................
    
 مسجد شاه چراغونه، بچه گدا فراوونه »»» در زیر شاخه: نوشته های من . بچه داری .      
كپی این مطلب با ذكر منبع بلا مانع است.


 

» دكتر خیالباف: به همون یكی دو تا بچه قناعت کنید انشا الله خدا نسل صالحی به هممون عطا کنه. مهم كیفیت هست نه كمیّت!

» دكتر حقیقت جو: من فكر می كنم الان كثرت جمعیت هم، در سیاست حرف اوّل رو می زنه. سوال من از شما اینه: چرا اسرائیل داره زنان اسرائیلی رو تشویق می كنه به زاد و ولد حداقل 8 فرزند؟  

نظر شما در مورد تعداد فرزند

 

 

» یك دو سه آزمایش می شود، یك، دو، سه. خب. بسم الله الرحمن الرحیم، خوشآمد می گم محضر همه دوستان بلاگر و احیانا دوستانی كه  وبگردی می كردنُ گذرشون از اینجا گذشت.
نظر خواهران و برادران عزیز رو جلب می كنم به مناظره ای كه بین دكتر ناصر حقیقت جو و دكتر جلیل خیالباف، در مورد «تعداد فرزند» برگزار خواهد شد. این دو بزرگوار از اساتیدی هستند كه اولین كتب در زمینه كنترل جمعیت رو قلم زدند، كه كتب ایشان از دوران دولت سازندگی تا هم اكنون در دانشگاه های سراسر كشور تدریس می شود. لازم می دونم تشكر كنم از مدعوّین گرامی كه دعوت ما رو پذیرفتند و افتخار میزبانی رو به دانشكده مهندسی فرهنگی دانشگاه تهران دادن. قبل از شروع باید بگم اینجانب به عنوان مجری، كاملا بی طرفم و اگر احیانا حرفی زدم كاملا بی منظور هست.
 گوش می دهیم به سخنرانی دكتر حقیقت جو... ببخشید. گوش می دهیم به مناظره ای كه قراره بین دكتر ناصر حقیقت جو و دكتر جلیل خیالباف بر قرار شود. خُب چون دكتر حقیقت جو مقدم هستن از ایشون شروع می كنیم، لطفا خودتونُ معرفی كنید و سخنتونُ شروع كنید:
دكتر حقیقت جو: سلام، بی مقدمه بگم من خودم به عنوان كسی كه مخالف كنترل جمعیّت هست، پنج تا فرزند دارم كه سه تاشون دخترن و اگه تا حالا ازدواج نكردن بخاطر اینه كه تازه به سن ازدواج رسیدن... 

..................................................................

 

لینك های مرتبط :

» مشاعره ای به یاد امام زمان(عج)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 دكتر خیالباف: ببخشید جناب دكتر، من هم مثل شما عیال وارم، من خودم هفت فرزند دارم كه هر هفتا دخترن. با اینكه سن ازدواجشون گذشته امّا هیچ كدومشون ازدواج نكردن. به نظر من، كنترل جمعیت بهترین راه پیشگیری از تاخیر در ازدواج هست.
دكتر حقیقت جو: ای آقا،  ما كه نیومدیم ریشه تاخیر ازدواج رو بررسی كنیم. اومدیم ببینیم آیا اینقدر كه میگن «فرزند كمتر، زندگی بهتر»، «دو بچه كافی است» و «فرزند کمتر، سلامتی بیشتر»، اینها واقعیت داره یا نه؟ اصلا ریشه این افكار از كجا آب می خوره؟ از تفكر اسلامی یا جایی دیگه؟


دكتر خیالباف: به هر حال با وجود فقر و فساد زیاد در اجتماع كه خودش باعث تاخیر در ازدواج شده، وجود بچه اضافه، واقعاً مشکل و طاقت فرساست و اینکه چی می تونیم تربیت کنیم مهمّه ، نه اینکه چند تا پس بندازیم .
دكتر حقیقت جو: جناب دكتر خیالباف به نظر من فقر و فساد نمی تونه بهانه خوبی برای كنترل جمعیت باشه. پیامبر اکرم(ص) و امامان(ع)، مسلمانان رو به داشتن فرزندان بیشتر جهت افزایش شمار مسلمانان و قوی شدن اونها در برابر دشمنان تشویق می كردن. حتی به برخی که به سبب فقر مالی و نرسیدن به تربیت فرزندان از داشتن فرزند بیشتر خودداری می کردند، توصیه می نمودند که جلوگیری نکنن. همچنین قرآن خطاب به مردم جاهلی عصر پیامبر می گه: نه بخاطر فقر،«مِنْ إِمْلاقٍ» و نه بخاطر ترس از فقر،«خَشْیَةَ إِمْلاقٍ» بچه‌هاتونُ نکشید، لازم نیست شما غصه روزی اونا رو بخورید، روزی شما و اونا با ما «نَحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَ إِیَّاكُمْ». چه تضمینی از این بالاتر؟ اگه علمای بزرگواری مثل آیت الله سبحانی معتقدند كنترل جمعیت امری ضد قرآنی است و با طرح دكتر احمدی نژاد در افزایش جمعیت خوشحال میشن و از ایشون تشكر میكنن، بخاطر همین هست كه این شعار «فرزند كمتر، زندگی بهتر» بر خلاف مبانی قرآن هست.
دكتر خیالباف: درسته ولی با این وضع جامعه، نمیشه دست روی دست گذاشت و به امید رسیدن روزی بود. رزق و روزی دادن هم الکی نیست، اگر خداوند میخواست به مردم الکی روزی بده، دیگه نمیگفت مردم تلاش کنن. خودش از غیب برای مردم روزی می فرستاد.
دكتر حقیقت جو: مشكل ما اینه كه بعضی فكر می كنن، خودشون قراره روزی رسون فرزندانشون باشن. مثل اینكه قراره همه چلاق به دنیا بیان. گاهی هم توی مسئله رزق و روزی شك و تردید داریم. فردی را می شناسم که پیرو اثرات تلقینی سیاست کنترل جمعیت، با وجود اون که 8 سال از ازدواجش می گذشت جرأت بچه‌دار شدن رو نداشت. روزی در مجلسی، یه پیرمرد بی سواد سخنی گفت که ترس این فرد رو برای همیشه از بین برد. پیرمرد گفت: «ما آدم‌ها که مخلوق خداییم و عقلمان نسبت به خدا ناقصه، وقتی برای خریدن نان به نانوایی می ریم تعداد افراد خانواده را محاسبه کرده، ضرب در تعداد نان مصرف شده توسط هر نفر در روز می کنیم؛ سپس به تعداد مورد نیاز نان می‌خریم. زن و شوهری که تا به امروز دو نفر بوده اند و خدا به عنوان عقل مطلق رزق دو نفر را به آنها می داده، مگر می شود بچه‌دار شوند و خدا رزق افراد جدید را محاسبه نکند؟
دكتر خیالباف: حرف شما کاملا درست. اما سئوالم اینه که آیا با شرایط امروز اقتصادی ایران، می توان دل به دریا زد و چند بچه به دنیا آورد؟ با کارگر جماعت تا به حال سر و کله زدین؟ دیدین که ساعت 6 صبح میاد و ساعت 6 غروب میره و  خیلی بگیره  400تومن حقوقش میشه که فقط نصفش می خواد بره برای اجاره خونه. حالا فرض كنید این آقا هفت هشت بچه هم داشته باشه، وضعشون چطوره؟ به قول قدیمیا: مسجد شاه چراغونه، بچه گدا فراوونه.
دكتر حقیقت جو: من در مورد تضمین رزق و روزی قبلاً گفتم، در مورد توصیه معصومین به كثرت فرزند هم گفتم، به شما توصیه می کنم که فصل هفتم از باب چهارم کتاب حلیه المتقین رو هم مطالعه کنید. ما دیدگاه توحیدیمون رو از دست دادیم. هرجا به نفعمون هست دین را می پذیریم و هر جا به نفعمون نیست نمی پذیریم. همه چیز رو با عینك مادی و دنیوی می بینیم. دیگه نمی خوام دوباره در مورد نترسیدن از رزق و روزی صحبت كنم. فقط همینُ بگم، به قول شهید آوینی: «هستی در آنجاست که مردمان نیستی می انگارند!» مشكل اینه كه ما به باور نرسیدیم. مشكل اینه كه ما فقط با دید مادی نگاه می كنیم. پس از روی کار آمدن دولت سازندگی، سیاست کنترل جمعیت با این نگاه به اجرا در اومد و رواج پیدا كرد. شهید سید حسین علم الهدی اگه میگه «ما عاقلانه فكر می كنیم و عاشقانه عمل می كنیم» یعنی فقط عقل ناقص ما كافی نیست بلكه عشق و باور هم لازمه.
دكتر خیالباف: ای آقا با این حرفا كه مشكلات حل نمی شه. آخه نمیدونم چرا اینقدر اصرار می کنید، وقتی مشکل بیکاری جوونا رو می بینید. منطقی نیستید اصلا. یه تفکر اینجوری اوایل انقلاب حاکم شد که آخرش به انفجار جمعیت منجر شد. از سالهای 59 تا 67 این بچه ها به هر جایی می رسیدن دچار کمبود امکانات می شدند، وارد ابتدایی میشدن مدرسه ها سه نوبته میشد، وارد راهنمایی میشدن همینطور. میترسم موقع مردنمون هم قبرستون کم بیاد! بعید نیست. خلاصه به همون یكی دو تا بچه قناعت کنید انشا الله خدا نسل صالحی به هممون عطا کنه. مهم كیفیت هست نه كمیّت!
دكتر حقیقت جو: اولاً: بنابر نظر شما، درسته كه یه زمانی شاید امكانات مملكت كم بوده، امّا این دلیلی نمی شه دیگه كنترل جمعیت بیش از حل نیاز صورت بگیره تا حدّی كه باعث اتلاف امكانات بشه و معاون دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بگه: بیش از 200 هزار صندلی خالی در دانشگاه های کشور وجود داره. ثانیاً: در مورد كیفیت هم كه گفتین، چند روز پیش خاطرات یکی از شهدای بسیار پر آوازه ی جنگ را می خوندم. هشت تا بچه داشت. وضعیت امروزشون را هم که می گفت همه تحصیل کرده یا در حال تحصیل بودن .ولی الان خانواده هایی رو می بینم با یکی دو تا بچه، نمی تونن بچه ی خودشونُ کنترل کنن. بهتر نیست بالا بردن کیفیت را به اخلاق و ارزش پدر و مادر نسبت بدیم، نه به پایین آوردن کمیّت؟؟؟ بهتر نیست به جای كنترل جمعیت، به فكر بالا بردن كیفیت تربیت فرزندان باشیم نه كاهش جمعیت؟ آیا كنترل جمعیت یا به عبارتی كاهش جمعیت، فرار از تربیت مناسب نیست؟
دكتر خیالباف: بله جناب دكتر، من صحبتای قبلی شما رو هم كه در مورد آیات و روایات گفتید قبول دارم. اینا همه محترم، امّا نباید فراموش كنیم كه هر سخنی یک زمان و مکان رو می طلبه که به بار بشینه. فکر کردین قرون وسطا است که هرچی آدم بیشتری داشته باشیم، سرباز بیشتری داریم تا صفوف رو پر کنن؟ در زمان پیامبر(ص) که جمعیت و شمشیر و این چیزا حرف اوّلُ می زد، تعداد زیاد مهم بود امّا در عصر امروز، یک دانشمند به اندازه هزاران مسلمان ارزش داره، در آیه قرآن هم داریم: «ابراهیم به تنهایی امتی بود مطیع فرمان خدا». پس بازم ضرورتی نداره به تعداد زیاد فكر كنیم، مهم كیفیت تربیت فرزندان هست.
دكتر حقیقت جو: من فكر می كنم الان كثرت جمعیت هم، در سیاست حرف اوّل رو می زنه. سوال من از شما اینه: چرا اسرائیل داره زنان اسرائیلی رو تشویق می كنه به زاد و ولد حداقل 8 فرزند؟ و چرا با این حال، برخی از مؤسسات مدنی، اهالی کرانه باختری رود اردن و نوار غزه و نیز فلسطینیانی که در سرزمین های اشغالی اقامت دارند رو با شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» به کاهش زاد و ولد دعوت می کنن؟ چرا صهیونیست ها زنان به اصطلاح مؤمن یهودی رو به افزایش تعداد کودکان جهت افزایش جمعیت اسرائیل، تشویق می کنن؟ این صهیونیستها با استناد به کتب دینی خود و سوء استفاده از احساسات دینی زنان یهودی به اصطلاح مؤمن رو به افزایش نسل یهودیان آرتدوکس جهت بیشتر شدن جمعیت قوم یهود در سرزمین های اشغالی ترغیب می کنن. نظریه پردازان صهیونیستی نیز همواره در رسانه های مختلف در سخنان خود به نقش مؤثر و سازنده زنان متدین یهودی در تقویت رژیم اشغالگر قدس اشاره می کنن. این طیف معتقدند زنانی برای اسرائیل مفیدترند که صاحب 8 فرزند باشن، زیرا در این صورت است که اسرائیل می تواند از نظر «دموگرافی» بر فلسطینیان برتری داشته باشد.  همه اینها یك حركت سیاسی هستن، اونوقت به ما می گن «فرزند كمتر، زندگی بهتر»، ما هم میگیم چشم. حالا وقتش نرسیده كه از خودمون بپرسیم: آیا در این سه دهه با كنترل و به تعبیری كاهش چشمگیر جمعیت، بهتری شامل حال مردم شده است و به عبارتی آیا شعار فرزند كمتر زندگی بهتر تحقق یافته یا خیر؟ آیا زندگی مردم بهتر شد؟
دكتر خیالباف:  تا یه چیزی میشه شما گیر میدین به استکبار جهانی و اسرائیل! خنده داره. بدبختی ما از خود ما است دوست عزیز! اگر هم ما این طرح كنترل جمعیت رو اجرا كردیم بخاطر این هست كه باعث آرامش و بهتر بودن زندگی میشه. امیرالمؤمنین(ع) هم می فرماید: «قلّة العیال احدُ الیسارین»( نهج البلاغه، حکمت‏ها و کلمات قصار، شماره 141.) «اندک بودن تعداد زن و فرزند یکی از راه‏های تأمین آسایش است». علاوه بر این، سان تایمز نقل كرده:بررسی‌ها نشان می ده مادرانی که تعداد فرزندان کمتری دارن از نظر سلامت عمومی و طول عمر در وضعیت بهتری قرار دارن. محققان آمریکایی بر روی 12 هزار زوج که از سال 1860 تا 1985، در مجموع صاحب 174 هزار کودک شده بودند، مطالعه کردن. نتایج نشان داد هرچه تعداد فرزندان در خانواده افزایش پیدا کند، سلامت والدین بخصوص مادر، بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیره. پس حد اقل فرزند كم سبب آرامش و سلامتی بیشتر میشه، یعنی: «فرزند كمتر، زندگی بهتر» و «فرزند کمتر، سلامتی بیشتر».
دكتر حقیقت جو:  اوّلاً: در مورد سخنی كه از امیر المومنین(ع) نقل كردین باید بگم: «عیال» در لغت‌ عرب،‌ به‌ معنی‌ فرزند نیست‌ بلكه به معنای نانخور هست. چه‌ بسا كه اشخاصی مثل خادم‌ و خادمه‌ و شاگردان‌ كسب‌ و غلام‌ و كنیز رو هم شامل میشه، و همچنین شامل تكفّل‌ مخارج‌ اشخاصی‌ از اقوام‌ و محارم‌ و زوجه‌ و ... كه‌ تحت‌ سرپرستی انسان‌‌ زیست‌ می كنند می شه. بنابراین هیچ منافاتی‌ نداره كه‌ تشویق‌ به كثرت‌ فرزندان ‌ بشه؛ با وجود این‌، توصیه‌ بشه‌ كه‌ هر چه‌ انسان‌ بتواند افراد تحت‌ عیلوله‌ خویشتن‌ را كم‌ كنه تا آرامش انسان زیاد بشه. ثانیاً: در مورد « فرزند کمتر، سلامتی بیشتر» باید بگم: لازم نیست هر مادری 10، 12 فرزند بیاره، كه سلامتیش به خطر بیفته. ما میگیم نه اینطوری، نه به یكی دو تا اكتفا بشه. دیگه فكر نكنم با4، 5 تا فرزند سلامتی مادران تهدید بشه.
مجری: ببخشید آقای خیالباف، شما قبلا گفتید ما باید به تربیت مناسب توجه كنیم نه تعداد فرزندان. آیا این سخن شما مربوط به شرایط خاصی می شه؟
دكتر خیالباف:  من باز هم نظر همینه. امروز علم حرف اوّل رو میزنه. اگه ما چند دانشمند داشته باشیم برتری داریم بر جامعه ای كه هزاران بی سواد داره.
 دكتر حقیقت جو: جناب دكتر، الان تنها علم كافی نیست. امروزه در محاسبات سیاسی و در انتخاباتهای كشوری گروه، حزب و مذهبی پیروز می شوند كه از اكثریت جمعیت برخوردارند. امروزه اهل سنُت، به صورت رسمی و غیر رسمی تبلیغ می كنند كه حداقل دو زن و بیست بچه داشته باشید. خودشان در سخنرانی ها تصریح می كنن كه با این كار می خواهیم به مرحله ای برسیم كه به كشوری سنی مذهب داشته باشیم. اگر فقط یك بار به سیستان و بلوچستان سفر كنید، خواهید دید كه تبلیغ 4 زن گرفتن و تكثیر نسل چقدر بین اهل تسنن مشهور و مورد عمل است. نرخ رشد جمعیت در برخی مناطق سنی كه اطلاع دارم 7% است ولی در مناطق شیعی بین 1% تا 3/1% است.
در برخی روستاهای مختلط نشین (شیعه و سنی نشین) وضع فاجعه بار است. مثلاً روستایی را سراغ دارم كه در گذشته 65%آن را شیعیان و 35% راسنی ها تشكیل می دادند امروزه 86% را سنی ها تشكیل می دهند. مهاجرت اهل سنت سرازیر شده از شهرهای خود به شهر های شیعه نشین برای تغییر بافت جمعیتی نیز انكار ناپذیر است. درشهرهای فراوانی، مناطق بلوچ نشین تشكیل شده است. در مشهد در یكی ازشهركها دو مدرسه وجود دارد دبستان و راهنمایی دخترانه و نیز دبیرستان دخترانه. دبیرستان دخترانه 80 % شیعه و 20 % سنی دارد ولی دبستان و ابتدایی دخترانه 80 % سنی و 20 % شیعه دارد می‌دونید راز اختلاف چیه؟ از زمانی كه كنترل جمعیت در كشور باب شد و شیعیان كم فرزندی را پیشه خود كرده و سنی ها افزایش جمعیت را شعار خود قرار دادند. من با دید جامعه شناسی نه دینی مسئله را بررسی می كنم و می گویم اگر كاهش رشد جمعیت شیعه این چنین ادامه یابد در فاصله دو دهه دیگر باید شاهد كشتار شدید شیعیان در ایران توسط نیروهای انتهاری وهّابی باشیم. این مسئله دقیقا در عراق هر روز اتفاق می‌افتد. می‌دانید كه تقریبا تمام كشته شدگان حملات انتهاری در عراق شیعیان هستند و قاتلان تقریباّ همیشه وهابی ها بوده اند. این حكایت قبل از عراق در پاكستان تكرار شده بود. البته در این دو كشور شیعیان به دست خود رشد جمعیت خود را كاهش نداده اند. تصمیم به كنترل جمعیت یا رشد آن تنها به جیب و پول ما گره نمی خورد بلكه مسائلی مانند امنیت و مشاركت اجتماعی و آرامش نسل آینده را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. حالا سوال من اینه كه تا حالا چه سودی در طرح كنترل جمعیت دیدیم كه هنوز می خوام به این راه ادامه بدیم.
مجری: جناب دكتر حقیقت جو، چرا شما اینقدر اصرار به حذف این طرح از صحنه جامعه دارید؟ مگه توی این مدت چه ضرری داشته؟
دكتر حقیقت جو:  سیاست کنترل جمعیت یکی از عوامل بی میلی جوانان به ازدواج و ترس آنان از تشکیل خانواده است. در کشورهای غربی بعد از اجرای سیاست های کنترل جمعیت، جوانان به سمت روابط آزاد رفته و دیگر تشکیل خانواده رو امری ضروری نمی دونستند. رد پای شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر» رو در 65 هزار و 505 مورد طلاق رخ داده در شش ماهه نخست سال جاری می توان یافت. رد پای این شعار را در ترس جوانان از ازدواج، دوستی های نامشروع و فسادهای ناشی از آن هم می توان جست. ظاهرا دیگه صرف نمی كنه جوونا بخاطر یكی دو بچه ازدواج كنن. البته سال 86 بود که نشریه تایمز در مطلبی با عنوان «صدای گریه باید از اروپا بلند شود، لطفا بچه بیشتر به دنیا بیاورید» به انتقاد از سیاست های کنترل جمعیت در اروپا پرداخت و اون رو تهدیدی برای آینده این قاره دونست. بالاخره این بازی رو خودشون شروع كردن ولی دیگه دیدن بی فایده است امّا ما حالا حالاها باید سرگرم باشیم. همینطور كه می دونید، این طرح اولین بار توسط یك کشیش انگلیسی به نام مالتوس مطرح شد كه با واكنش‏های متفاوتی از سوی كلیساها مواجه شد...
از شما چه پنهان، بالاخره این مناظره هم تمام شد و ما بعدها باخبر شدیم، جناب دكتر خیالباف نظرشون عوض شده، ضمناٌ دوتا از دختراشون هم به خونه بخت رفتن. دیگه ازین پس، یه جورایی این دو دكتر عزیز با هم قوم و خویش شدن.

توجه: منابع در نزد پایگاه فرهنگی آخرین وارث موجود است.

|لینك ثابت| نوشته شده توسط حسین الادری در دوشنبه 16 اسفند 1389 و ساعت 10:59 ب.ظ | نظرتون ()